Vienas iš didžiausių mamų baubų, susijusių su ankstyvąja edukacija, yra žirklės. Kiek daug klausimų apie jas sulaukiame! Būtent todėl trečiąjį savo projekto „Augu su Kučiu“ susitikimą nusprendėme dedikuoti joms – žirklėms.

Kirpti žirklėmis yra labai reikalingas ir naudingas įgūdis visiems vaikams. Nustatyto amžiaus, kada duoti mažyliui žirkles, nėra, tačiau įprastai jomis pradeda naudotis 2,5-3,5 metų vaikai ir jau sulaukę šešerių jie kerpa be didesnių sunkumų. Supažindinti su žirklėmis vaiką verta tuomet, kai jis pats jau išreiškia susidomėjimą šiuo įrankiu, klausia kas čia ir kam skirta. Skubėti specialiai neverta.

Mokymasis kirpti žirklėmis turi daug privalumų, pavyzdžiui, kad kiekvienas pirštas dirba atskirai. Kerpant yra stiprinami rankų raumenys, lavinama smulkioji motorika bei dėmesio koncentracija. Ši veikla ugdo akies-rankos bei abipusė kūno koordinaciją (juk lapą jie laiko vienoje rankoje, tuo tarpu kita – dirba su žirklėmis). Trumpai tariant, kuo daugiau vaikas karpo, tuo greičiau tobulėja ne tik jo fiziniai, bet ir protiniai bei kūrybiniai įgūdžiai. O ką jau kalbėti apie smagų laiką, kuomet popieriaus lapą galima paversti į daug smulkių detalių, juostelių, iškirpti rutulį ar dar nematytą figūrą. Vaikams tai tikras stebuklas ir jie jį sukūrė patys! Tačiau apie viską pakalbėkime iš eilės. Skaitykite toliau ir jūs rasite visą aktualią informaciją apie pirmąsias mažylio žirkles: kaip išsirinkti, kaip paaiškinti darbą su jomis ir, galiausiai, kaip jas prisijaukinti!

PIRMOSIOS MAŽYLIO ŽIRKLĖS

Kaip išsirinkti žirkles?

Štai keletas dalykų, kurie svarbūs pirmosioms mažylių žirklėms:

  • Buki galai. Visi suaugusieji žino, kad su žirklėmis žaisti nevalia, tačiau mažyliai dar tik pradeda naudotis įrankiais ir nesuvokia, kad kai kurie jų gali būti pavojingi. Tad visų pirma žirklės pradedantiems kirpti turėtų būti bukais galais, kad mažylis netyčia nesusižeistų, neįsidurtų. Bet koks netikėtas ir nemalonus atsitikimas su žirklėmis gali mažylį atbaidyti nuo noro jas išbandyti.
  • Mažas dydis. Žirklės turi tikti vaiko rankai, tad neduokite pirmą kartą suaugusiems skirtų žirklių. Vaikams pritaikytos žirklės turi mažesnes auseles pirštams įkišti, jos „išsižioja“ tiek, kad vaikai gebėtų ir išskleisti jas, ir suspausti.
  • Darbas trimis pirštais. Jeigu įmanoma, žirkles pirkite tokias į kurias kerpant įsikiša ne du, o trys pirštai. Taip bus paprasčiau jam dirbti.
  • Spragtukas. Kai kurios žirklės turi fiksatorių (spragtuką), kuris sumažins tikimybę susižeisti, įsikirpti. Puiku, ar ne?

KAIP PRADĖTI DARBĄ SU ŽIRKLĖMIS?

  1. Pirmiausia, apžiūrėkite su mažyliu žirkles, parodykite koks jų veikimo principas (išsižioja-susispaudžia)
  2. Sukurkite asociacijas. Pavyzdžiui išmokite dvieilį „Ką sako žirklės“:

Čaku čaku, čaku čaku

Duokite daugiau man lapų.

Arba ilgesnį smagų eilėraštuką:

Žirklės turi ilgą snapą,

Joms patinka kirpti lapą.

Išsižioja… ir staiga!!!

Balto lapo nebėra…

Vaikams bus žymiai smagiau dirbti, kai įsivaizduos, jog žirklės turi snapą, o kirpdami galės sakyti kokį nors smagų garsą, tokį kaip čaku čaku.

  1. Parodykite kaip įkišti pirštus, valdyti „snapą“, kirpti.
  2. Po karpymo nepamirškite padėti žirkles į stalčių.

KĄ VAIKUI REIKIA ŽINOTI APIE ŽIRKLES?

Kaip ir minėjome anksčiau, supažindinkite mažylį su naujuoju įrankiu, pasakykite, kad su juo reikia elgtis atsargiai, nes žirklės gali durti. Štai keletas taisyklių, kurių vaikas privalo laikytis dirbdamas su žirklėmis

  • Jomis galima kirpti tik lapą
  • Kirpti reikia atsisėdus
  • Laikant žirkles nevalia bėgioti
  • Saugiai perduoti kitam jas reikia laikant už snapelio.

NUO KO PRADĖTI MOKYTI?

Išsirinkome tinkamas žirkles, žinome kaip jos veikia, kaip atsargiai jas naudoti, metas kibti į darbus! Pradedant mokyti vaiką kirpti atsisėskite šalia jo, venkite sėsti priešais, nes vaikams sudėtinga suvokti veidrodiniu principu rodomus veiksmus. Dar geriau, jeigu mokysite vaiką kirpti pasisodinę ant kelių, sėdėdami už nugaros.

Norėdami, kad kirpti būtų smagiau, sugalvokite žaidimų, pavyzdžiui kirpkite iš popieriaus pagamintiems žmogučiams plaukus ar barzdą, sukarpę žalią popieriaus lapą gausite žolę, o padarę geltonam apskritimui įkirpimus gausime saulės spinduliukus.

Štai taip neįdedant daug darbo, bet turint daug noro ką nors prasmingai nuveikti su vaiku, galime sukurti smagią popietę. Tikime, kad ji įsimins ne tik kaip gerai drauge praleistas laikas, bet ir lavins vaiką.

Sėkmės kerpant!